
Ashok Leyland Ecomet 1215 Star Tipper
₹20 - ₹20 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Ashok Leyland Ecomet 1215 Star Tipper Specifications & Features
Ashok Leyland Ecomet 1215 Star Tipper features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Ashok Leyland Ecomet 1215 Star Tipper Variants
Specifications of Ashok Leyland Ecomet 1215 Star Tipper CAB/6 Cubic Meter Tipper
Comfort & Convenience
| Steering | Power Steering |
| Power Steering | Yes |
Body & Suspension
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Front | Semi-elliptic multileaf |
| Body Type | Deck body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 9R20 x16 |
| No of Tyres | 6 |
| Rear Tyre Size | 9.00-20 |
| Front Tyre Size | 9.00-20 |
| Brakes | Air Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| No of Cylinders | 4 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 450 Nm |
| Power | 150 HP |
| Gearbox | 6-Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Type | H4 iGen6 technology |
| Clutch Type | 330 mm dia - single plate, dry type with clutch booster |
Safety
| Rear Axle | Heavy duty |
| Parking Brake | Yes |
| Front Axle | Forged I section - reverse elliot type |
Dimensions & Capacity
| Ground Clearance | 215 mm |
| Width | 2207 mm |
| GVW | 11120 Kg |
| Deck length | 6 ft |
| Fuel Tank Capacity | 105 L |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 9-00-20 |
| Tyre Key Front | 9-00-20 |
Others
| Sub Category | Dumper |
| Application | Construction material, Minning |










