
Ashok Leyland Ecomet 1615 HE
₹23.24 - ₹24.78 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Ashok Leyland Ecomet 1615 HE Specifications & Features
Ashok Leyland Ecomet 1615 HE features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Ashok Leyland Ecomet 1615 HE Variants
Specifications of Ashok Leyland Ecomet 1615 HE 4750/HSD/20 ft/Sleeper
Comfort & Convenience
| Steering | Power Steering |
| Power Steering | Yes |
Body & Suspension
| Turning Radius | 14700 mm |
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | Semi - elliptic multileaf New Suspension with more leaves |
| Suspension - Front | Semi-elliptic multileaf |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Box Body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 9.00R20 16 PR |
| No of Tyres | 6 |
| Rear Tyre Size | 9.00 R20 |
| Front Tyre Size | 9.00 R20 |
| Brakes | Air Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 3839 cc |
| No of Cylinders | 4 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 450 Nm |
| Power | 150 HP |
| Gearbox | 6-Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Type | H series CRS with iGen6 Technology' |
| Clutch Type | 330 mm dia - single plate, dry type with clutch booster |
Safety
| Rear Axle | Fully floating single speed rear axle , hypoid , RAR 6.36 |
| Parking Brake | Yes |
| Front Axle | Forged I section - reverse elliot type |
Dimensions & Capacity
| Ground Clearance | 232 mm |
| Wheelbase | 4750 mm |
| GVW | 16100 Kg |
| Deck length | 20 ft |
| Fuel Tank Capacity | 185 L |
Performance & Drivetrain
| Max Speed | 80 km/h |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 9-00-20 |
| Tyre Key Front | 9-00-20 |
Others
| Sub Category | Cargo |
| Application | Parcel and logistics, Market load, Fruits/Vegetables, Food grains, White goods, Dairy, Cement, Industrial goods |










