
Mahindra Bolero maxi truck plus cng
₹7.89 - ₹7.89 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Mahindra Bolero maxi truck plus cng Specifications & Features
Mahindra Bolero maxi truck plus cng features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Mahindra Bolero maxi truck plus cng Variants
Specifications of Mahindra Bolero maxi truck plus cng PS BS6
Comfort & Convenience
| Cruise Control | No |
| Steering | Power Steering |
Body & Suspension
| Turning Radius | 11000 mm |
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | Rigid Leaf spring suspension |
| Suspension - Front | Rigid Leaf spring suspension |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Deck body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 215/75 R15 LT |
| No of Tyres | 4 |
| Rear Tyre Size | 195/80 R15 |
| Front Tyre Size | 195/80 R15 |
| Brakes | Disc/Drum brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 2523 cc |
| No of Cylinders | 4 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 178 Nm |
| Power | 67 HP |
| Gearbox | 5-Speed |
| Fuel Type | CNG |
| Engine Type | MSI 2500 CNG |
| Clutch Type | Single Plate Dry Clutch |
Safety
| Parking Brake | Yes |
Dimensions & Capacity
| Kerb Weight | 1600 kg |
| Payload | 1150 Kg |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Width | 1700 mm |
| Height | 1825 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
| Length | 4925 mm |
| GVW | 2750 Kg |
| Deck length | 9 ft |
| Fuel Tank Capacity | 150 L |
Performance & Drivetrain
| Max Speed | 115 km/h |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 195-80-15 |
| Tyre Key Front | 195-80-15 |
Others
| Sub Category | Pickup |
| Application | Fruits & Vegetables& Parcel & Logistics& Ecommerce& Auto Components& Industrial Goods& Market Load& White Goods& FMCG& Textiles Reefer Segments& Poultry& Construction Segments& Water Tanker |











