
Mahindra Jeeto Plus CNG
₹5.26 - ₹5.26 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Mahindra Jeeto Plus CNG Specifications & Features
Mahindra Jeeto Plus CNG features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Mahindra Jeeto Plus CNG Variants
Specifications of Mahindra Jeeto Plus CNG 400
Comfort & Convenience
| Cruise Control | No |
| Steering | Manual& Rack or Pinion |
| Power Steering | No |
Body & Suspension
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | Semi-trailing arm |
| Suspension - Front | IFS |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Deck body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Types | Tubeless&Radial |
| Tyre Size (Rear) | 145 R12LT 8PR |
| No of Tyres | 4 |
| Rear Tyre Size | 145 R12LT 8PR |
| Brakes - Rear | Drum |
| Front Tyre Size | 145 R12LT 8PR |
| Brakes - Front | Disc |
| Brakes | Drum Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 625 cc |
| No of Cylinders | 1 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 44 Nm |
| Power | 20 HP |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox | 4 Speed |
| Fuel Type | CNG |
| Engine Type | Four Stroke& Positive Engine Ignition |
| Clutch Type | Dry Single Plate |
Safety
| ABS (Anti-lock Braking System) | No |
| Parking Brake | Yes |
Dimensions & Capacity
| Payload | 650 Kg |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Width | 1498 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Length | 3876 mm |
| GVW | 1485 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 145-12lt-8p |
| Tyre Key Front | 145-12lt-8p |
Others
| Basic Warranty | 3 years/ 72000 km |











