
Tata Signa 5530.S
₹39.03 - ₹39.03 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Tata Signa 5530.S Specifications & Features
Tata Signa 5530.S features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Tata Signa 5530.S Variants
Specifications of Tata Signa 5530.S CAB
Body & Suspension
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | Bogie and Bell Crank suspension |
| Suspension - Front | Parabolic leaf |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Deck body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 295/90R20 |
| No of Tyres | 16 |
| Rear Tyre Size | 295/90 R20 |
| Front Tyre Size | 4.50 X 10 - 8PR, Tyre Rim - 3.5 B X 10 |
| Brakes | Air Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 6700 cc |
| No of Cylinders | 6 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 1100 Nm |
| Power | 300 HP |
| Gearbox | 8 Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Type | Cummins ISBe 6.7L |
| Clutch Type | 430 mm dia push type single plate dry friction organic lining |
Safety
| Rear Axle | TATA Single reduction 21T RA109 SRT Tandem axle |
| Parking Brake | Yes |
| Front Axle | TATA heavy duty 7T reverse elliot type |
Dimensions & Capacity
| Wheelbase | 6700 mm |
| GVW | 55000 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 365 L |
Performance & Drivetrain
| Max Speed | 80 km/h |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 295-90-20 |
| Tyre Key Front | 295-90-20 |
Others
| Sub Category | Trailer |











