
Mahindra Treo plus
₹0 - ₹0*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Mahindra Treo plus Specifications & Features
Mahindra Treo plus features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Mahindra Treo plus Variants
Specifications of Mahindra Treo plus 2073/HRT
Comfort & Convenience
| Steering | Handle Bar Type |
Body & Suspension
| Turning Radius | 2.9 mm |
| No Of Seats | D+3 |
| Suspension - Rear | Rigid Axle with Leaf Spring and Damper |
| Suspension - Front | Hydraulic Telescopic Shock Absorber With Helical Compression Spring with dampener |
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Fully Built |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 3.75 x 12 E 66 4PR |
| Tyre Size (Front) | 3.75 x 12 E 66 4PR |
| No of Tyres | 3 |
| Brakes | Hydraulic Drum Brakes |
Engine & Transmission
| Torque | 42 Nm |
| Power | 8 kW |
| Fuel Type | Electric |
Dimensions & Capacity
| Width | 1350 mm |
| Wheelbase | 2073 mm |
| Length | 2768 mm |
| Height | 1750 mm |
| Ground Clearance | 142 mm |
| GVW | 702 kg |
Performance & Drivetrain
| Max Speed | 55 km/h |
| Gradeability | 12 % |
Others
| Sub Category | Auto Rickshaws (Passengers) |
| Basic Warranty | 3 Years or 80000 km |
Charging
| Charging Time | 4 hours 20 mins |
Electricals
| Battery Type | Lithium-ion, 48 V |
| Battery Capacity | 10.24 kWh |










