
Tata Signa 2823.K HD 9S
₹36.26 - ₹36.26 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Tata Signa 2823.K HD 9S Specifications & Features
Tata Signa 2823.K HD 9S features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Tata Signa 2823.K HD 9S Variants
Specifications of Tata Signa 2823.K HD 9S CAB
Body & Suspension
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | TML bogie suspension |
| Suspension - Front | Semi elliptical leaf spring suspension |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Customizable body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 295/95D20 |
| No of Tyres | 10 |
| Rear Tyre Size | 295/95 D20 |
| Front Tyre Size | 295/95 D20 |
| Brakes | New iCGT Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 5600 cc |
| No of Cylinders | 6 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 850 Nm |
| Power | 219 HP |
| Gearbox | 9-Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Type | CUMMINS ISBe 5.6L |
| Clutch Type | 380 mm Dia Single Plate Dry Friction Organic Lining |
Safety
| Rear Axle | Single reduction,heavy duty, hypoid gears, with differential lock |
| Parking Brake | Yes |
| Front Axle | Heavy duty forged I beam reverse eliot type |
Dimensions & Capacity
| Ground Clearance | 250 mm |
| Wheelbase | 3880 mm |
| GVW | 28000 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 300 L |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 295-95-20 |
| Tyre Key Front | 295-95-20 |
Others
| Sub Category | Dumper |











