
Tata Signa 3118.T
₹37.51 - ₹38.03 Lakh*
*Ex-showroom price in
*Prices subject to change at variant level and cities
Tata Signa 3118.T Specifications & Features
Tata Signa 3118.T features a powerful and efficient engine, delivering excellent performance, fuel efficiency, and durability-perfect for all your transportation and logistics needs. Check out its specs, engine type, and range/mileage on Drivio Trucks.Tata Signa 3118.T Variants
Specifications of Tata Signa 3118.T CAB 32 FT
Body & Suspension
| Turning Radius | 9950 mm |
| Chassis | Chassis with Cabin |
| Suspension - Rear | LA-Pneuamtic RA-Semi elliptical multi leaf |
| Suspension - Front | Parabolic Leaf Springs |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Body Type | Customizable body |
Wheels, Tyre & Brakes
| Tyre Size (Rear) | 295/90R20 |
| No of Tyres | 10 |
| Rear Tyre Size | 295/90 R20 |
| Front Tyre Size | 4.50 X 10 - 8PR, Tyre Rim - 3.5 B X 10 |
| Brakes | New iCGT Brakes |
Engine & Transmission
| Emission Norm | BS-VI |
| Engine Capacity | 5600 cc |
| No of Cylinders | 6 cylinders |
| Type | Manual |
| Torque | 850 Nm |
| Power | 186 HP |
| Gearbox | 6-Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Type | CUMMINS ISBe 5.6L |
| Clutch Type | 380 mm Organic Lining |
Safety
| Rear Axle | Single reduction RA 110LD |
| Parking Brake | Yes |
| Front Axle | Forged I beam reverse Elliot type |
Dimensions & Capacity
| Ground Clearance | 230 mm |
| Wheelbase | 6280 mm |
| GVW | 31000 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 365 L |
Performance & Drivetrain
| Max Speed | 80 km/h |
Wheels and Tyres
| Tyre Key Rear | 295-90-20 |
| Tyre Key Front | 295-90-20 |
Others
| Sub Category | Heavy |











